Dikkat! yaz meyveleri diş sağlınızı etkiliyor


Konu mevsimlerden yaz olunca; karpuz, şeftali ve kayısı gibi yaz meyvelerini es geçmek olmaz. Ancak dişler için yaz meyvelerini dikkatli tüketmek gerekiyor.

Bahara özellikle de yaz mevsimine geçişlerde vücut direnci düşüyor. Vücudun savunma mekanizması zayıflığında ağızda yaşayan bakteriler çoğalarak, dişetlerinde enfeksiyon yaratıyor. Buna ek olarak mevsim meyvelerinin tüketiminin artması, zaten bol asitli olan bu gıdaların da katkısıyla ağzın iç bölgesinde asitlerin çoğalmasına yol açıyor.

DİŞİ TEMİZLEYİN!
Ağızda asit oranı çoğalınca bakteriler, hemen harekete geçiyor ve dişlerdeki iltihaplanma oranını yükseltiyor. Dolayısıyla bu dönemde diş fırçalama konusu daha da ön plana çıkıyor. Ağızdaki asitlerle başa çıkabilmek için dişleri fırçalamanın yanı sıra, gargara ve diş ipiyle de temizlik yapılması gerekiyor.

MEYVEDEN SONRA SÜT İÇİN
Diş Hekimi Doç. Dr. Tosun Tosun, "Meyve tüketiminin ardından süt, sütlü gıdalar ve su içmeyi tercih etmelisiniz. Dişlerinizi de yemeklerden yarım saat sonra fırçalamalısınız. Hemen fırçalarsanız, asitler diş minelerinizi yumuşattığı için diş minelerinizde aşınma oranı yükselir" diyor.