Beyninizi de Doğru Besleyin!


Doğru beslenme, sadece vücudun değil beynin de daha sağlıklı işlemesini sağlıyor. Kimi yiyecekler zekayı geliştiriyor, hafızayı güçlendiriyor ve morali düzeltiyor.

Beyin hücrelerinin aralarında mesaj iletmek ve böylece konstrasyonu güçlendirmek için oksijene de ihtiyacı vardır. Bu nedenle sık sık açık havaya çıkmak önemlidir.

Ayrıca çeşitli besinler de beyin sağlığı için oldukça yararlıdır. İngiliz Daily Mail Gazetesi'nin haberine göre, beynimiz için en yararlı yiyecekler şöyle:

• Omega 3 yağları, “beyin besini” olarak da bilinir ve dikkati toplamak için faydalıdır. Ceviz, balkabağı, balık yağında ve balıkta bulunur.

• Protein yönünden zengin yiyecekler, “mutluluk hormonu” olarak bilinen dopamin salgılanmasını artırır ve morali düzeltir. Uzmanlar, soya fasülyesi, kırmızı et, yumurta ve bademi öneriyor.

• Günde 3 kez aynı saatlerde düzenli yemek yemek de konsantrasyonu artırır. Ara öğün olarak çekirdek ya da ceviz yenilebilir.

• Kahve de doğru miktarda içildiğinde beyin aktiviteleri için faydalıdır. Kahve, beynin daha hızlı çalışmasına yardım eder. Bunun için tek doz espresso yeterli olur.

• Hafızayı güçlendirmek için de brokoli, lahana ve karnabahar gibi sebzeler faydalıdır. Yumurta da düzenli tüketildiğinde, hafızada önemli bir düzelme sağlıyor.