Mandalina Yağı Ve Faydaları


HAZIRLANIŞ BİÇİMİ : Turunçgillerden ülkemizde bolca yetişen, mutfağımızda bolca kullanılan bir ürünümüzdür. Meyvesinin taze kabuklarının sıkılması ile elde edilir.

İÇİNDEKİLER : Bileşiminde limonen ve citral bulunur.

FAYDALARI : Aşırı huzursuzlukta, uykusuzlukta, psikolojik rahatsızlıklarda sakinleştirici olarak kullanılır. Nezle, grip ve soğuk algınlığına karşı kullanılır.Boğaz ağrısı, mide yanması, kan temizlemede, böbrek taşında, idrar sökme zorluğunda, bağ dokusu hastalığında kullanılır. Kas kuvvetlendiricidir, mikrop sökücüdür. Vücuttaki istenmeyen yağların atılmasını sağlar. Tonik olarak kullanılır. Cildi güçlendirir, sivilceleri giderir. Yağlı ciltlerde gerdirme ve yağ salgısını dengelenmesinde faydalıdır. Böcek ve sinek ısırmalarında, kaşıntı ve şişmeleri önler. Kalp ve damar tıkanıklığında açıcı özelliğe sahiptir. Dişlerin beyazlatılmasında kullanılır. Mandalina yağı derinin üzerindeki porus adını verdiğimiz gözeneklerin açılmasında, tonik olarak ve aknede kullanılmaktadır

KULLANIM ŞEKLİ : Dahilen; balla tatlandırılmış suya, ikişer damla damlatılarak günde 3 defa gargara yapılıp yutularak kullanılır.

Haricen; bolca masaj yapılarak sürülür.

Masaj olarak, banyoda, buğu tarzında kullanılır.

Eklem ağrılarında masaj tarzında uygulanır.

Banyoda gevşeme sağlamak ve yorgunluğu gidermek için birkaç damla kullanılır.

UYARI: AY HALİ DURUMUNDA,AZ KANAMALI BAYANLAR KULLANMAMALIDIR..