Vitaminler hakkında genel bilgiler


Vitaminler vücudumuzun metabolik olayları için gerekli olan organik bileşiklerdir.Eksiklikleri halinde vücudumuzda birtakım problemler meydana gelir.Vitaminle vücudumuzda sentez edilemezler veya pro-vitaminlerden sentez edilirler.Bu nedenle genelde dışarıdan alınmalıdırlar.

Vitaminleri dışarıdan direk olarak veya pro-vitamin( vitamin ön maddesi) olarak alırız.Vitaminleri direk olarak kullanırız.Pro -vitaminler ise vücudumuzda vitamine dönüştürürüz(yani aktif hale getiririz).

Vitaminler 2 ye ayrılırlar
1-Yağda eriyenler
2-Suda eriyenler
Suda eriyen vitaminler B ve C vitaminleridir.

Vücutta depo olmazlar bu nedenle bu vitaminlere ihtiyaç fazladır.Çünkü aldığımız anda fazlası idrar yolu ile atılır.Bu nedenle de sürekli almak gerekir.Bunlar toksik değildir yani fazlalıklarının vücuda bir yan etkisi olmaz.Suda eriyen vitaminler çok kolay emilirler ve kullanılabilirler.Bu vitaminle kolay bozulur ve saklanmaları zordur.

Yağda eriyen vitaminler A,D,E,K vitaminleridir .Bunların fazlalığı vücutta depo edilir.Bunlar toksik olabilir.fazlalıkları yan etki yapabilir.Süt et,unlu gıdalarda bol bulunurlar.

Vücudumuzun bunlara kesin ihtiyacı vardır.Bunlar yağda erirler ve yağlarla birlikte taşınırlar.Safra pankreas salgıları eksikliğinde ,besinlerin yağlarının azlığında emilme zorlukları olabilir.fazlaları karaciğerde depo edilir.

E vitamini dışındakiler toksik etki zararlı etki yapabilir.Yağda eriyen vitaminler pişirmeye dayanıklıdırlar.Dolayısıyla pişirilen gıdalar ile alınabilirler.