Soslar


Soslar hakkında kısaca bilgi verelim

Sos, kızartılmış etlerden sızan kızartma sularının veya haşlanmış et, tavuk, balık sularının hatta zeytinyağının, un, yumurta gibi malzemelerle karıştırılarak yemeklerin üzerinde durabilecek kıvama getirilmesi halidir.

Yemeklere renk ve lezzet katan soslar, yemeklerin vazgeçilmez bütünleyicisidir. Sosları genel olarak beş gruba ayırmak mümkündür.

Siyah soslar: fırında kızartılmış etlerden sızan suların un, domates gibi katkı verici maddelerle koyulaştırılmasıyla elde edilen kırmızı ve siyah renkteki soslardır.

Beyaz soslar: süt, çiğ krema veya tavuk, dana, balık sularının unla ko-yulaştırılması sonucunda elde edilen soslardır.

Sarı soslar: çiğ veya az pişirilmiş yumurta şansına bol zeytinyağı veya mısırözü yağı yedirilerek koyu bir kıvama getirilmiş mayonez türü soslardır.

Usareli soslar: limon veya sirkeye, zeytinyağı veya un ve yumurta katılarak elde edilen terbiye özelliği olan soslara denir.

Liyezon yani bağlantı sosları: yumurtanın, unun, sütün, tereyağının ve limonun iyice birbirine karıştırıldıktan sonra pişirilerek koyulaştınl-masıyla elde edilen soslara denir ve yalnızca çorbalarda kullanılır.


Makarna sosları, salata sosları, et sosları, tavuk sosları, balık sosları, çorba sosları, tatlı sosları, tatlı soslar, acı soslar, salçalı soslar hepsini bu başlık altında bulabilirsiniz.