Hazır Kek'ten Bakın Ne Çıktı !Gıda terörü ve gıda skandalları peşpeşe geliyor..Bunca kanser ve hastalıgın artık kol gezmesine kanserin grip kadar yaygınlaşmasına şaşmamak lazım..İŞte bakın dünya devi güvenerek ürünlerini aldıgımız bir cok markanın her gün gıda ürünlerinde agzınızı açık bırakacak skandal haberleri ile sarsılıyoruz.. Geçen haftalarda içeriğinde at etine rastlanan köfte ve sosislerin satışını durduran İkea yeni bir gıda skandalı ile daha karşı karşıya. Bu kez sırada tatlı bir ürün var.
İsveçli mobilya üreticisi Ikea, aralarında Almanya'nın da bulunduğu 23 ülkedeki mağazalarında bademli kek satışının durdurulduğunu açıkladı.

Deutsche Welle Türkçe'nin haberine göre; Ikea'nın bu kararı almasında Çin'de yayımlanan Şanghay Daily gazetesindeki bir haber etkili oldu. Haberde, Çinli uzmanların ithal edilen keklerde yüksek miktarda dışkıdan bulaşan kolibasiline rastladıkları ifade edildi. Ikea açıklamasında, geçen kasım ayında Çin gümrük yetkililerinin 'Taarta Chokladkrokant' türündeki bin 800 keki piyasadan çekmiş olduğunu hatırlattı. Bir Ikea sözcüsü, bu keklerin kesinlikle mağazalarda satışa sunulmadığını söyledi.

Şirketin Çin sözcüsü Yla Magnuson da iddiaları geri çevirerek, "Bulunan bakterilerin insan sağlığına zararlı olmadığını biliyoruz" dedi.

Almanya'dan yapılan açıklamada ise Çin'e gönderilen keklerin, Almanya'daki Ikea mağazalarında da satışa sunulup sunulmadığının araştırıldığı belirtildi. Haber üzerine ihtiyati tedbir olarak bademli kek satışının durdurulduğu açıklandı.

Ikea, son haftalarda sosis ve köftelerinde at eti tespit edilmesi üzerine 25 ülkedeki mağazalarında bu ürünlerin satışını durdurmuştu.

Ikea Türkiye'den konuyla ilgili olarak şu açıklama yapıldı:

" IKEA Çin'in Kasım 2012'de ithal ettiği bademli keklerde bakteri bulunduğu ile ilgili basında yer alan haberler sonrasındamüşterilerimizi ve kamuoyunu bilgilendirmek adına aşağıdaki açıklamayı yapmayızorunlu gördük. Çin'de gümrükaşamasındayken yapılan gıda analizlerinde bademli keklerde insan sağlığınıtehdit etmeyen bakteri tespit edilmiş olup, ürünler mağazalara girmeden vesatışa sunulmadan tedbiren imha edilmiştir. Çin'de yaşanan bademli kek ile ilgili durumun IKEATürkiye ile herhangi bir ilgilisi yoktur ve böyle bir sorun asla yaşanmamıştır."