Fındık Kahvesi ÜretildiTübitak yeni bir buluşa imza attı..Türk kahvesi yıllardır vazgeçilmez bir lezzet şüphesiz..Tübitak türk kahvesine bir alternatif olarak fındık kahvesi üretti..Türk mucizesi fındık, bu kez fincanlara giriyor. Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu TÜBİTAK, fındık kahvesi üreterek yepyeni bir lezzete imza attı.

Dünyaca ünlü Türk kahvesi bambaşka bir lezzet kazanıyor. Dünyanın lider fındık üreticisi Türkiye, fındık mucizesini bu kez kahve tadında değerlendirmeye hazırlanıyor.

Yeni lezzetle ilgili bilgi veren TÜBİTAK Proje Yürütücüsü Ferda Seyhan, "Fındıkları düşük kalibrede 9mm altında eleyerek bu fındıkları kahve yapımında hem yağını hem posasını değerlendirecek şekilde kullanabiliyoruz" dedi.

Fındık kahvesinin görüntüsü sütlü kahve gibi, farklı bir aroması var. Aynen Türk kahvesi gibi pişiriliyor, istenirse su yerine süt kullanılabiliyor.

Sonraki hedefi "ayçiçeği kahvesi"
TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi Başkanı İbrahim Dinçer, dünyada farklı ham maddelerden üretilen kahvelerden esinlendi. Dinçer'in bundan sonraki hedefi ayçiçeği kahvesi...

Fal bakma merakı olanlara kötü haber!
Türk kahvesinden fal bakmaya meraklı olanlar içinse kötü bir haber var... Telvesi o kadar lezzetli ve besleyici ki, kahveyi içenler dayanamayıp telvesini de yiyebilir.

"Kahve tüketemeyenler için de sıcak bir seçenek"
TÜBİTAK Proje Yürütücüsü Ferda Seyhan, "Ürünümüz son derece sağlıklı. Kahve sevmeyenler, kafein nedeni ile kahve tüketemeyenler için sıcak bir seçenek" diyor.

Fındık kahvesi ile yepyeni bir sektörün önünün açılması bekleniyor.

TÜBİTAK'ın ürün geliştirme çalışmaları tamamlandığında, fındık kahvesi artık fincanlarımızda olacak.