Oruç tutanlara özel kurabiye


Edirneli şekerlemeci Arif Meriç, oruç nedeniyle uzun saatler aç kalan insanlara enerji vermesi amacıyla kurabiye üretti.

ABD Başkanı Barack Obama, Kırkpınar Yağlı Güreşleri için kente gelen sumo güreşçilere, siyasiler ve sanatçılara ikramlarıyla ünlü Edirneli şekerlemeci Arif Meriç, oruç tutanlara özel kurabiye üretti. Meriç, ramazan ayının yaz aylarına denk gelmesiyle uzun saatler aç kalan insanlara enerji vermesi amacıyla kurabiye ürettiğini söyledi.

“Şehr-i Ramazan” adını verdiği kurabiyesini un, yağ ve tuz olmadan ürettiği için tüketiciler açısından sağlıklı bir yanı da olduğunu ifade eden Meriç, şunları kaydetti:

“Mübarek ramazan ayında tatlı bir açlık yaşanıyor. 16 saatlik açlık diliminde insanların enerjisini kaybetmemesi için yeni bir kurabiye ürettik. Yağ, tuz, un koymadan ürettiğimiz kurabiyemizde safran, bal, Antep fıstığı, şeker ve
yumurta akı var. Zaten uzmanlar yağ, tuz, undan kaçının diyor. Ramazan ayında da bunlar yenirse sıkıntı olur diye, yılların verdiği tecrübeyle acıktırmayan kurabiyemizi ürettik. Sahurda ve iftarda bir tane yiyeceksiniz koca bir gün
acıkmayacaksınız. Çünkü bu kurabiye enerji deposu.”

250 gram paketler 5 liradan satılıyor

Meriç, kurabiyelerin 250 gram paketler halinde 5 liradan satıldığını söyledi.

Edirneliler tarafından “gönüllü turizm” elçisi olarak tanınan Arif Meriç, Amerikan Başkanı Obama'nın, 5 Şubat 2009 tarihinde verdiği 57. Ulusal Kahvaltısı'na katılan Edirne heyeti aracılığıyla Beyaz Saray'a Edirne Badem Ezmesi ve kurabiyelerinden göndermişti.

Siyasetçi ve sanatçıların yanı sıra 649. Tarihi Yağlı Kırkpınar Yağlı Güreşleri'ne gösteri güreşi yapmak üzere kente gelen sumoculara ikramlarda bulunan, Meriç, bir süre önce Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay'a üzerinde Türk Bayrağı motifi işlemeli badem ezmesi ikram etmiş ve Günay'ın beğenisini kazanmıştı.