Demirhindi her derde deva


Osmanlı padişahlarının tercihi, her derde deva Demirhindi Şerbeti, 40 çeşit baharattan oluşuyor ve tamamen doğal.

En önemli malzemesini Hindistan'da yetişen Demirhindi meyvesi olan Demirhindi şerbeti, 40 çeşit baharattan yapılıyor ve tamamen doğal bir karışımdan oluşuyor. Demirhindi meyvesi ve 40 çeşit baharatın aynı kap içerisinde kaynatılmasıyla oluşturulan Demirhindi Şerbeti, önce yüksek ateşte daha sonra da orta ve kısık ateşte toplam 6 saat kaynatılıyor.

Kaynatıldıktan sonra içine tamamen doğal bal ilave edilen şerbet, 2 saat daha kaynatıldıktan sonra soğumaya bırakılıyor ve ardından servis ediliyor.

Restoran işletmecisi Musa Danışan, 3 farklı aşamadan geçirilerek oldukça zahmetli bir şekilde hazırlanan ve birçok padişah tarafından şifalı olduğu gerekçesiyle tercih edilen şerbeti, bir yıldır Konyalılara sunduklarını bildirdi. Şerbeti içerken, özellikle zencefil, tarçın, havlucan ve karanfilin tadının alındığını vurgulayan Danışan, şerbetin yaz aylarında serinletici ve rahatlatıcı özellikleri nedeniyle tercih edildiğini belirtti.

Mide hastalıklarına iyi geliyor

Danışan, şerbetin sağlık açısından önemli faydaları bulunduğunu belirterek, “Mide ağrıları, mide ekşimesi, soğuk algınlığı, nezle, bağırsak parazitleri, ruhsal sıkıntılar, romatizma ve kas ağrılarına iyi geliyor. Ayrıca, şerbetin iştahı açıcı, bağırsak gazını sökücü, ağız kokusunu giderici, beden ve zihin gücünü artırıcı özellikleri olduğu da biliniyor” dedi.
Konya'dan önce Ankara'da da, restoran işletmeciliği yaptığını kaydeden Danışan, Demirhindi Şerbeti'ni burada da sunduğunu, Samsun ve Siirt'ten de sipariş aldıklarını söyledi.

Ankara'da restoran işletmeciliği yaptığı yıllarda müşterileri arasında eski CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ın da bulunduğunu dile getiren Danışan, o yıllara ilişkin bir anısını şöyle anlattı:

“2004 yılında Sayın Deniz Baykal restoranıma çok sık gelirdi. O günlerde Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan ile randevuları vardı. Baykal, Demirhindi şerbetinden 19 litrelik bir damacana sipariş etti. Randevuda sayın Başbakan'a ikram etmiş. Başbakanımız da çok beğenmiş. Hatta Başbakanımıza Konya'ya geldiğinde önemli miktarda Demirhindi şerbeti hediye edildi.”

Şerbetin bir bardağını 4 liraya sattıklarını kaydeden Danışan, şerbetin seri üretimini yapmayı planladıklarını sözlerine ekledi.