İskender kebap Avrupa'ya açılıyor


Bursa'nın ünlü yemeklerinden olan İskender kebabını, ''Kebabçı İskender-Yavuz İskenderoğlu'' adıyla tescilleyen iş adamı Yavuz İskenderoğlu, markasını Avrupa'da da tanıtacak.

''Kebabçı İskender-Yavuz İskenderoğlu'' firmasının Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz İskenderoğlu, bundan sonraki çalışmalarını kendisine ait logo ve Yavuz İskenderoğlu üzerine kurarak ilerlemek istediğini kaydetti.

İskenderoğlu, Türkiye genelinde 16 şubesinin bulunduğunu, artık Avrupa'ya açılmak istediğini vurgulayarak, bu kapsamda Kuzey Avrupa ülkesi Letonya'da bir döner üretim tesisi kurmayı planladığını dile getirdi.

İskenderoğlu, projesiyle ilgili şunları söyledi:

''Bazı yurt dışı gezilerimde görmüştüm. Letonya'nın Bursa fahri konsolosu da oldum. Avrupa'da çoğunlukla domuz eti yendiği için kuzu etleri yenmiyor. İşimiz ticaret. Orada bir döner fabrikası açmayı planlıyorum. Bu Bulgaristan'da da olabilir. Amacım orada yapılan dönerlerin Türkiye'ye getirilmesi değil. AB ülkeleri arasında dolaşım serbest olduğu için Kebapçı Yavuz İskenderoğlu markasının gelişimini kolayca sağlayabilirim düşüncesiyle yola çıkıyorum. Bu işin bir süreci var. Tesislerde üretilecek dönerler, tüm Avrupa'ya gönderilecek.

Bir Avrupa ülkesinde tesis kurmak istememizin tek sebebi, Türkiye'den et ve et ürünlerinin çıkışının olmaması. AB ülkelerinin kabul edeceği bir zeminde, döner işletmeleri kurmak, işi zincir şeklinde yapabilmek adına bu programı yapıyoruz."