Türklerin damak tadı Avrupa'yı sardı


Aydın'da 20 yıldır kış sezonunda okullara beslenme hazırlayan ve okulların açık olduğu dönemlerde yufka açan bir işletme yazları da Avrupa'ya makarna ve mantı hazırlamaya başladı. Lezzetli yemekleri ve hoş damak tadı ile dünyanın her tarafına yayılan Türk yemekleri bir çok kişiye de iş ve ekmek kapısı haline geldi.

Aydın'da 20 yıldır kış sezonunda okullara beslenme hazırlayan ve okulların açık olduğu dönemlerde yufka açan bir işletme yazları da Avrupa'ya makarna ve mantı hazırlamaya başladı. Sipariş üzerine çalışan Aydınlı bayanlar ekonomik kriz ve işsizlik terimlerine yabancı. Çalışan ve işini dürüst yapan herkesin bir şekilde ekmeğini kazanacağına inandığını belirten Kevser Göbek isimli işletme sahibi bayan, özellikle Türklerle iç içe yaşayan Almanların ev yapımı doğal Türk Makarnasını çok sevdiklerini söyledi.

Marketlerde fabrika ürünü makarnaların kilosu 2 YTL'ye satılmasına karşın kendi ürettikleri makarnanın kilosunun 6 YTL'den satıldığını belirten Kevser Göbek, "Eskiden sadece okulların açık olduğu dönemlerde okullara beslenme hazırlardık. İşimizi dürüst yapınca okulların açık olduğu dönemde tek başımıza bu işe yetişemez hale geldik ve yanımızda yardımcı kişi çalıştırmaya başladık. Kışın çalışıp yazın mekan kapatmak da olmuyordu. İlk önce çalışan bayanlar için makarna, mantı gibi değişik kış hazırlıkları yaptık. Ancak bizim yerli halkımız için hazırladığımız makarnalar Türklerden daha çok yazın tatile gelen gurbetçilerimiz ve turistlerden ilgi gördü. Şimdi kış dönemlerinde okullara, yaz dönemlerinde ise gurbetçilere ve Avrupa'dan gelen turistlere hizmet veriyoruz. Bir çok işyeri durgunluktan şikayetçi ama, bizler çok memnunuz" diyerek işini dürüst yapan herkesin bir şekilde emeğinin karşılığını alacağını söyledi.

Yeni Şafak