Çiğköftenin Lezzet Sırrı Malzemesindeymiş


Bursa'da çalışan Vanlı çiğköfte ustası Cevdet Büyükyıldırım, Türk mutfağının vazgeçilmez yiyeceklerinden olan çiğköftenin lezzetinin malzemeden geçtiğini söyledi.

Doğu ve Güneydoğu Anadolu'ya özgü yiyecek olan çiğköfteye Şanlıurfa, Adıyaman, Gaziantep ve Mardin sahip çıkıyor. 45 yıldır sadece bu işle uğraşan çiğköfte ustası Cevdet Büyükyıldırım, çiğköftenin Şanlıurfa'ya has olduğunu, ancak Gaziantep iliyle de adının geçtiğini belirtti. Damak tadına hitap etmesi açısından aslında iki kentin de kullandığı malzemenin aynı olduğunu, sadece bir farkın bulunduğunu ifade eden Büyükyıldırım, Gaziantep iline has olan çiğköftede sarımsak kullanılır. Şanlıurfa'da ise
sarımsak kullanılmaz. Bu genelde orada yaşayan insanların tabiatı gereği damak tadına hitap eden farklılıklardan kaynaklanmaktadır. 1963 yılından beri çiğköfte yapıyorum. Yaptığım çiğköfteyi müşterilerim almadan önce onlara tatmaları için tavsiyede bulunuyorum. Bu sayede birçok müşterim oldu. Doktorlar, avukatlar ve bazı iş adamlar bana telefon ederek kendilerine çiğköfte ayırmamı istiyorlar. Bazı büyük marketlerden teklifler aldım. Ancak ben buna karşı çıktım çünkü işim az olsun tadımlık olsun.
Elbetteki bu çiğköftenin lezzetinde ve kullanılan malzemeden kaynaklanıyor diye konuştu.
Çiğköftenin unutulmayan tadının aslında kullanılan malzemeden kaynaklandığını, bunun yanında malzemeyi kullanan kişinin de usta olması gerektiğini belirten Büyükyıldırım, Kalbe giden yol mideden geçer. İyi bir çiğköfte yapmak istiyorsanız, çiğköfte yoğurmanın püf noktalarını bilmeniz gerek. Usta eller, iyi bir çiğ köfte yapmada en etkili unsurdur. Tabii bunun yanında kullanılacak malzemeyle de damak tadına hitap etmek çok önemlidir. Eskiden beri ustalar, sert bulgurla yapılan çiğ köftenin daha leziz
olduğunu söylerler. Ben de bu söyleme katılıyorum. Çiğ köftede mutlaka isot kullanılması ve kara etin içindeki sinirlerin çok iyi temizlenmesi gerekir. Bunun yanında yoğurma kıvamının da çiğ köftenin tadını etkilediğini göz ardı etmemek gerekir dedi.